Így válasz elektromos autó töltőt otthonra

Az elektromos autózás új világot nyit meg – nemcsak a környezetbarát közlekedés miatt, hanem azért is, mert a hétköznapjainkat kényelmesebbé és kiszámíthatóbbá teheti. Ha már te is belevágtál ebbe az új korszakba, vagy épp most fontolgatod az első villanyautó vásárlását, valószínűleg felmerült benned a kérdés: milyen töltőt válassz otthonra? Egy jól megválasztott berendezés nemcsak időt és pénzt takarít meg, de hosszú távon biztonságosabbá és élhetőbbé is teszi a mindennapi közlekedést.

Miért nem elég a hagyományos konnektor?

Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a legegyszerűbb megoldás, ha egyszerűen bedugod az autót a fali konnektorba. Ez valóban működhet – főleg ideiglenesen vagy vészhelyzet esetén –, de hosszabb távon nem praktikus. Egy hagyományos háztartási aljzatról a töltés akár 24–30 óráig is eltarthat, és a hálózat túlterhelése sem kizárt, főleg egy régebbi házban.

Az elektromos autó töltő nem véletlenül külön kategória. Olyan eszközről van szó, amely kifejezetten a nagy teljesítményű, folyamatos áramfelvételhez lett tervezve, és rendelkezik a szükséges biztonsági védelemmel, például túlmelegedés, túlfeszültség és áramütés ellen. Egy falra szerelhető, fixen bekötött töltőberendezés (vagyis wallbox) nemcsak gyorsabb, hanem biztonságosabb is, mint egy egyszerű konnektoros megoldás.

Töltőtípusok – nem minden teljesítmény egyforma

Az otthoni töltők különböző teljesítményszinteken érhetők el. A legelterjedtebbek a 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW és 22 kW teljesítményű modellek. Hogy melyiket válaszd, az leginkább attól függ, mekkora az autód fedélzeti töltője (ennél nagyobb teljesítményt úgysem tud felvenni), milyen az otthonod elektromos hálózata, és mennyi idő áll rendelkezésedre a töltésre.

Ha például napi 30-40 kilométert vezetsz, és az autó egész éjjel otthon van, egy 7,4 kW-os modell tökéletesen elegendő lehet. Ha viszont gyakran kell napközben újraindulnod, vagy több autót is töltenél, akkor érdemes lehet nagyobb, háromfázisú készüléket választani.

Fontos tudnod, hogy nem minden ingatlan képes fogadni egy 22 kW-os berendezést – ezt érdemes előre egyeztetni egy villanyszerelővel, aki felméri a hálózat terhelhetőségét.

Okos funkciók, amik megkönnyítik az életed

Ma már szinte minden újabb elektromos autó töltő rendelkezik „okos” funkciókkal. De mit is jelent ez pontosan? Például azt, hogy időzítheted a töltést – így csak akkor indul el, amikor az áram olcsóbb (például éjszakai tarifán). Vagy azt, hogy az eszköz mobilapplikációval vezérelhető: megnézheted, mennyit töltött, mikor fejezi be, sőt, akár távolról is elindíthatod vagy leállíthatod.

A fejlettebb modellek képesek kommunikálni a háztartás egyéb fogyasztóival is, és figyelembe veszik a pillanatnyi áramfelhasználást. Ha például mos a gép és süt a sütő, a töltő automatikusan visszavesz a teljesítményből, így nem terheli túl a hálózatot. Ez különösen hasznos lehet, ha régebbi a ház villamos rendszere.

Kábel kérdés – fix vagy hordozható?

Vannak fix kábellel szerelt töltők, és olyanok is, amelyekhez külön csatlakoztatható kábel szükséges. A fix kábel kényelmes: csak leakasztod, csatlakoztatod, és indulhat a töltés. Viszont ez idővel elhasználódhat, főleg, ha kint van a szabadban, és gyakran mozgatod.

A csatlakoztatható kábel nagyobb rugalmasságot ad, és könnyebb cserélni, ha szükséges. Ráadásul magaddal is viheted, ha másik helyszínen szeretnél tölteni. A választás inkább szokás kérdése – a funkciókat nem ez határozza meg, hanem a töltő belső rendszere.

Telepítés – ne egyedül vágj bele

Bármennyire is ügyeskezű vagy, egy elektromos autó töltő bekötését mindig bízd szakemberre. Egy hozzáértő villanyszerelő nemcsak a bekötést végzi el, hanem azt is megmondja, hogy az otthonod jelenlegi elektromos rendszere mire képes, és szükséges-e valamilyen fejlesztés a biztonságos működéshez. Ha társasházban élsz, akkor a közös képviseletet is be kell vonni a folyamatba – erről érdemes előre tájékozódni, hogy ne érjen meglepetés.

Töltővásárlás megbízható forrásból

A magyar piacon már számos gyártó és forgalmazó kínál otthoni töltőket, de nem árt alaposan megnézni, honnan vásárolsz. A www.eautotoltokabel.hu például egy olyan oldal, ahol megbízható termékeket, részletes műszaki leírásokat és hasznos tanácsokat találsz – kezdőknek és haladóknak egyaránt. Egy jól kiválasztott készülék évekig szolgál majd, és sok bosszúságtól megkímél.

Egy kis jövőtervezés a jelenben

Ha már most telepítesz töltőt, érdemes előre gondolkodni. Lehet, hogy most egy autód van, de néhány éven belül a párod vagy akár a felnövő gyereked is elektromos járművet vezet majd. Vagy épp egy nagyobb teljesítményű modellre váltasz. Érdemes olyan eszközt választani, ami képes lesz a későbbi igények kiszolgálására is – legyen szó teljesítményről, szoftverfrissítésről vagy bővíthetőségről.

Egy csatlakozás, ami szabadságot ad

Lehet, hogy elsőre csak egy műszaki döntésnek tűnik: hány kilowatt legyen, milyen típusú csatlakozó kell hozzá, milyen hosszú legyen a kábel. De ha közelebbről nézed, az otthoni töltő nem más, mint a szabadság egyik formája. Azé, hogy reggel úgy indulj el, hogy az autód mindig felkészült, te pedig nem vagy többé kiszolgáltatva a nyilvános töltőpontok elérhetőségének, sorainak, hibáinak.

Ez a kényelem, ez a kontroll és ez a tudatosság az, ami igazán megéri. Mert amikor este hazaérsz, és csak annyi dolgod van, hogy bedugod a kábelt – nos, az nemcsak töltés. Az egy újfajta életstílus kezdete.